Sastojak koji se ovde optužuje je užasna smeša koja se zove fosforna kiselina. Ta pića takođe sadrže jabučnu kiselinu, ugljičnu kiselinu, i erythorbic kiselinu, između ostalog. Jabučna kiselina i limunska kiselina koje se prirodno nalaze u voću i povrću se u sistemu pretvaraju u bazu. One koje se nalaze u bezalkoholnim pićima ostaju kiseline jer su razbijene i obično ekstrahovane sa toplotom. Jedina razlika između običnih i dijetalnih gaziranih pića je da se umesto šećera koristi zamena, toliko štetna da na svakoj posudi mora da ima upozorenje na etiketi kao za cigarete. Plus što većina gaziranih pića sadrži našeg starog neprijatelja, kofein. Neki od aditiva koji se koriste su derivati ugljenog katrana, još jednog kancerogena. Kada se gazirana pića uzimaju sa hranom, do dovodi do fermentacije umesto do pravilnog varenja. Ljudi koji često piju gazirana pića nikada ne mogu da stvarno utole svoju žeđ, jer u njihovom telu stalno nedostaje vode.
Na bezalkoholna pića se dugo sumnjalo da vode ka nižem nivou kalcijuma i većem nivou fosfora u krvi. Kada je nivo fosfora veći a nivo kalcijuma mali, kalcijum se izvlači iz kostiju. Što se više bezalkoholnih pića konzumira, to je niži nivo kalcijuma.
Povezanost između konzumiranja bezalkoholnih pića i osteoporoze postaće još značajnija kada deca koja su praktično odgojena na bezalkoholnim pićima odrastu. Jak negativni uticaj koji bezalkoholna pića imaju na formiranje kostiju kod dece je jasno pokazan u studiji gde je pregledano pedeset sedmoro dece sa niskim nivoom kalcijuma u krvi, u uzrastu od 18 meseci do 14 godina.
Pravi je kriminal da se tako štetna pića rutinski daju našoj deci. Kofein treba da bude dovoljan razlog da se ta pića ne daju deci. Interesantno je da većina rodetelja neće dozvoliti svojoj deci da piju kafu, ali će to nadoknaditi sa bezalkoholnim pićima koja sadrže kofein.
Kola je puna kofeina koji stvara naviku tako da kada se žrtva navikne na stumulant, on ili ona više ne može živeti normalno bez njega.
|