Zašto rafinisana (polinezasićena) biljna ulja nisu dobra?

 

Nažalost proizvodnja ulja se promenila u odnosu na stara vremena. Danas proizvođači zagrevaju semenje-zrnevlje na visokoj temperaturi (160-200) i dobijaju dvostruku količinu ulja. Potom dodaju hemijske supstance, tako da ulje bude stabilno u kontaktu sa toplotom, vazduhom i suncem.

Ta ulja su rafinisana bez teškog prirodnog mirisa i ukusa, ali ona su takođe
bez života, bez osnovnih hranljivih materija, vitamina i masnih kiselina,.

  • Ulja, koja se prave na tradicionalan način: “nerafinisana prirodno hladno-ceđena ulja” su najbolja. U njihovim proizvodnim postupcima mlevenja i ceđenja, bez zagrevanja i hemikalija sve hranljive materije su sačuvane.
  • Komercijalna kuhinjska ulja su obrađena na visokim temperaturama u hemikalijama, tako da se veliki deo njihove hranljive vrednosti uništi mnogo pre nego što završe u vašim kolicima za kupovinu.
  • Dakle, toplo se preporučuje da kupujete hladno-ceđena, nerafinisana ulja u vašoj prodavnici zdrave hrane.
  • Nemojte zagrevati hladno-ceđena biljna ulja (osim maslinovog ulja) – jer će oksidirati

Maslinovo ulje  ima najveći procenat monozasićenih masnih kiselina, koje štite srce i arterije. I ne samo to, maslinovo ulje je jedina mast koja je bezbedna, jer ne sadrži nikakve štetne supstance. Maslinovo ulje je idealno za kuvanje na visokoj temperaturi. Takođe je odlično i za salatu.

Ulje od semena lana je izuzetno bogato alfa-linilnom kiselinom. Dodajte jednu kašiku u salatu, ali nemojte ga zagrevati – oksidiraće.

 

 
     
  Copyright 2008 The Road to Health and Vitality